اخبار صنعتی

هفتمین همایش بزرگداشت هفته صنعت،معدن و تجارت مازندران و تجلیل از صنعتگران نمونه استان

هفتمین همایش بزرگداشت هفته صنعت،معدن و تجارت مازندران  و تجلیل از صنعتگران نمونه استان

و با حضور؛ دکتر زرندی معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، دکتر رضیان عضو کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی، دکتر یوسف نژاد عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، دکتر خیرانپور معاون اقتصادی استانداری مازندران، مهندس ارمان خالقی قائم مقام دبیر کل خانه صنعت و معدن ایران، اقای رضایی فرماندار شهرستان ساری، دکتر گلچوب مدیرکل اقتصادی استانداری مازندران، دکتر میربلوک دبیر کل خانه صنعت و معدن استان تهران، دکتر میرزاخوانی سردبیر ارشد روزنامه ملی دنیای اقتصاد، عبدا... مهاجر ریاست اتاق بازرگانی مازندران، دکتر محمدپور ریاست سابق سازمان صنعت ،معدن و تجارت، دکتر رضوی ریاست خانه صنعت ، معدن و تجارت مازندران  و با حضور پرشور و ارزشمند صنعتگران،معدن داران ،کارافرینان و جامعه خبری و رسانه های محترم مازندران

نقد فروشی و تامین مواد اولیه از مشکلات جدی بخش تولید است.

عضو کمسیون صنعت و معدن در مجلس شورای اسلامی ،عبدالله رضیان در همایش معرفی واحدهای تولیدی برتر استان مازندران که با همت خانه صنعت ، معدن و تجارت استان مازندران برگزار شد، تولید را از مهمترین و سخت ترین کارهای موجود در کشور دانست و اظهار داشت:تولید کنندگان ایثارگونه در این عرصه فعالیت می کنند.

 وی با بیان اینکه تولید کنندگان و فعالان اقتصادی در حال حاضر سختی های زیادی را متحمل می شوند،افزود: دشمن نیز با هدف گرفتن تولید قصد ضربه زدن به اقتصاد کشورمان دارد اما موفق نشده است.

عضو کمسیون صنعت و معدن در مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود سختی هایی که دشمن بر ما روا داشته است با استعداد و توانمندی ها ظرفیت تولید خودرو در کشور به ظرفیت سال 96 رسیده است.

وی تصریح کرد: دشمن واردات قطعات و تکنولوژی خودرویی را ممنوع کرد ولی با تلاش و پشتکار ،تولید خودرو و قطعات آن بصورت جدی در دستور کار قرار گرفت.

رضیان در بخش دیگر از سخنانش تامین نقدینگی را از مشکلات جدی تولیدکنندگان عنوان کرد و افزود: نقد فروشی و تامین مواد اولیه از مشکلات جدی بخش تولید است و در این شرایط مجلس در کنار صنعت و تولید قرار دارد و تصویب قانون حذف سود مرکب از حمایت هایت های مجلس محسوب می شود.

وی با بیان اینکه قیمت تولید از دیگر موانع تولیدکنندگان است ،گفت:در حال حاضر سیاست های بخش اقتصادی به دلیل شرایط تحریمی و جنگی به شورای سیاست گذاری و سران قوا محول شده است.

نماینده مردم قائمشهر،سوادکوه ، سیمرغ  و جویبار در مجلس شورای اسلامی به ظرفیت استلن مازندران در بخش های مختلف اشاره کرد وخاطرنشان کرد: در بخش هایی که امکان سنجی صنعتی وجود دارد باید تقویت و از سرمایه گذاران با حذف بروکراسی های اداری حمایت کرد.

نرخ گذاری و نوسانات ارزی سبب ایجاد یک رانت جدید در کشور شده است درحالی که ارز باید تک نرخی شود.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران ، مجتبی رضوی در همایش تقدیر از واحدهای نمونه استان مازندران که با همت خانه صنعت ، معدن و تجارت استان مازندران برگزار شد،  با بیان اینکه ریشه داشتن مشکلات در تحریم‌ ها را قبول و اعتقاد ندارم ،اظهار داشت: تحریم‌ ها مانع از هدر رفت سرمایه هایی ما همچون نفت می شود.

وی با اشاره به قانون نظام بانکی افزود: تاکنون اتفاق خاصی در سیستم و نظام بانکی رخ نداده است و حدود پنج سال از نظر تکنیکی وسیستمی با سیستم بانکی دنیا فاصله داریم.

رئیس خانه صنعت و معدن مازندران گفت: اقتصاد کنونی ما ربطی به ترامپ و سیاست‌ های او ندارد و بسته به تصمیم‌ های داخلی ما دارد.

وی افزود: با نرخ گذاری‌ های ارزی یک رانت جدید ایجاد می‌کنیم و مسئله ربطی به ترامپ و تحریم ندارد درحالی که ارز باید تک نرخی شود.

رضوی تخریب محیط زیست و تخریب جنگل‌ها را ریشه در مسائل داخلی دانست و تصریح کرد: اگر اقتصاد مقاومتی و درون زا و برون گرا را مدنظر قرار دهیم برابر تحریم‌ ها کمترین اثر را خواهیم گرفت.

وی افزود: باید با مردم صادق باشیم و صادقانه صحبت کنیم؛ هدفمندی یارانه‌ها با این شیوه پرداخت‌ ها به ضرر مردم و اقتصاد است ولی پوپولیسم نهفته در دولت اجازه تغییر شیوه را نداده است.

رضوی ادامه داد: اگر یک لایه از مدیران ناکارآمد را برکنار و مدیران کارآمد را جایگزین کنیم بخشی از مشکلات حل می شود.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: نرخ گذاری و نوسانات ارزی سبب ایجاد یک رانت جدید در کشور شده است درحالی که ارز باید تک نرخی شود.

وی خاطر نشان کرد: خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران مدستاوردهای مهمی را به میراث گذاشته است و درصدد حفظ سرمایه های موجود در واحدهای راکد هستیم.

در ایران سهم مالیات دهندگان در حوزه صنعت ۶۲ درصد و در بخش خدمات ۲۲ درصد است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت ، سعید زرندی امروز در همایش تقدیر و معرفی واحدهای نمونه و برتر استان مازندران،که با همت خانه صنعت ، معدن و تجارت استان مازندران برگزار شد، با اشاره به اینکه سال 97 سال سختی برای تولید و واحدهای اقتصادی کشور بود و تحریم‌ ها نیز شوک‌ هایی وارد کرده است، اظهار داشت:تحریم شرایط جدیدی را در کشور ایجاد کرده است از اینرو باتوجه به مشکلات ارز، تمرکز را بر نهضت صادرات محور قرار داده ایم.

این مسؤول یادآور شد: توجه به بحث نقدینگی باید انجام شود با توجه به اینکه در  تمام کشورها تولیدکنندگان در  حوزه صنعت بخش کمی از مالیات را پرداخت می‌کنند و بیشترین درصد مالیات‌دهندگان تولیدکنندگان در بخش خدمات هستند، ولی در ایران سهم مالیات دهندگان در حوزه صنعت ۶۲ درصد و در بخش خدمات ۲۲ درصد است.

وی بیان کرد: باید اصلاح مالیات و ارزش افزوده صورت گیرد و باید مالیات ها را منعطف کنیم و اینکه طوری بیان نکنیم که صنعتگران ما متضرر شده و لطمه خوردند بلکه به انها بال و پر بدهیم‌.

وی به اولویت بندی در حوزه صادرات اشاره کرد و افزود: بیش از یکهزار و 400 قلم کالا را در حوزه صادرات قرار گرفت ضمن اینکه صادرات به کشورهای همسایه نیز مورد پیگیری قرار گرفت.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: 15 کشور همسایه داریم اما کمتر از 2 درصد واردات آنان را ایران تأمین می‌کند و اگر این میزان به چهار درصد ارتقاء یابد شاهد تحولی در اقتصاد کشور خواهیم بود.

وی سهم سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را در سال گذشته 533 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: چند سال اخیر سرمایه گذاری بزرگ مردمی در کشور شکل نگرفته است و درصددیم با کمک سرمایه گذاران بزرگ به این سمت سوق یابیم.

زرندی با اشاره به حوزه مالیات گفت: معافیت مالیاتی نیازمند یک تفکر اساسی است و اکنون نسبت مالیات به تولید خالص ملی 7.5 درصد است و تولید ناخالص ملی در بخش صنعت 12 تا 13 درصد و سهم مالیات در حوزه صنعت 61 درصد است.

وی ادامه داد: اقتصاد روز به روز درحال کوچک شدن است ولی پهنه مالیاتی روز به روز بزرگ‌تر می‌شود و بازنگری در این بخش ضروری است.

دولت باید زمینه کسب و کار را در کشور فراهم کند و اینکه قوه قضائیه باید مشکلات اقتصادی را فوری بررسی کند.

قائم مقام خانه صنعت، معدن و تجارت کشور، آرمان خالقی در مراسم تقدیر از واحدهای نمونه تولیدی استان مازندران که با همت خانه صنعت ، معدن و تجارت استان مازندران برگزار شد،با بیان اینکه تولیدکنندگان سرداران و فرمانده هان خط مقدم جنگ به شمار می‌روند،اظهار داشت: فعالان اقتصادی در این جنگ قطعاً دچار آسیب می‌شوند و دولت به عنوان پشتیبان تولید باید حمایت‌های لازم را داشته باشد.

وی با بیان اینکه با اسلحه خالی و نبود مهمات در هیچ نبردی نمی‌توان موفق شد، افزود: دولت باید زمینه کسب و کار را در کشور فراهم کند و اینکه قوه قضائیه باید مشکلات اقتصادی را فوری بررسی کند ضمن اینکه در این شرایط هرکسی باید سهم و نقش خود را بشناسد و به درستی انجام دهد.

قائم مقام خانه صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر قرار است با رویه سابق با مسائل امروزی برخورد کنیم به نتیجه نمیرسیم و باید تفکر خود را تغییر دهیم.

وی با بیان اینکه قانون حذف سود جاری و مرکب باید بازنگری شود، تصریح کرد: این قانون نیازمند کارشناسی و بررسی دقیق است.

خالقی با تقدیر از دستگاه قضائی در حمایت از بخش تولید گفت: تولید نباید متوقف و اصل تولید نباید دچار خسارت شود اما در حال حاضر عملاً بنگاه فعال را متوقف می‌کنیم تا بتوانیم مطالبات را دریافت کنیم.

۴۰ واحد تولیدی راکد استان با رفع موانع وارد چرخه تولید شدند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران ، حسن خیریان پور پیش ازظهر شنبه در همایش تقدیر از واحدهای تولیدی نمونه استان با اشاره به اینکه کمیته احیای واحدهای راکد تشکیل شده و مسئولیت آن به صنعت و معدن واگذار شده است افزود: تاکنون ۷۳ واحد تملیک شده رفع مشکل شدند و ۴۰ واحد راکد نیز به مدار تولید بازگشتند.

وی با تقدیر از همکاری‌های بخش خصوصی، سیستم بانکی، ستاد تسهیل و رفع موانع تولید برای احیای واحدهای تولیدی گفت: سعی کردیم از همه مکانیزم ها برای احیای واحدهای تولیدی استفاده کنیم.

خیریان پور از ابلاغ هفت شاخص به فرمانداران استان برای رفع موانع تولید خبر داد و گفت: بزودی جلسه‌ای در تهران با وزیر صنعت و فعالان بخش اقتصادی استان برای رصد مسائل اقتصادی تشکیل می‌شود.

دستورالعمل های فی البداهه و آنی را مهمترین مشکل صنعت و تولید در کشور است این دستورالعمل ها به خصوص در حوزه صادراتی، تجار را خانه نشین کرد.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران، عبدالله مهاجر افزود : باید دولت در شرایط تحریمی با کاهش دستورالعمل آنی و فی البداهه قدرت مانور تجار را در حوزه صادراتی افزایش دهد و با ایجاد اعتماد در بازار خارجی نسبت به کالاهای ایرانی ارز مورد نیاز کشور را تامین کند.

این تاجر مازنی نیز نوسان ارزی را دیگر مشکل تولیدکنندگان برشمرد و گفت تکه این روند باعث عدم پیش بینی میزان هزینه تولید در واحدهای صنعتی و سخت ترشدن بازار یابی خارجی می شود.

یک فعال رسانه ای هم در این نشست تحریم را فرصت خوبی برای کاهش اتکاء به درآمدهای نفتی دانست و گفت : در چهار دهه اخیر همواره درآمد نفتی برای سرکوب صنعت هزینه شد و این در حالیست که باید این درآمدها برای حمایت از تولید هزینه شود.

علی میرزاخانی  افزود : در شرایط فعلی تمام تلاش برای رفع تحریم نیز برگشت درآمدهای نفتی به کشور است.

وی مشکلات اقتصادی کشور را ناشی از سیاست های اتخاذی نادرست دانست و گفت : اگر تحریم آمریکا نیز رخ نمی داد به دلیل سیاست های غلط داخلی این مشکلات اقتصادی و تورم همانند ونزوئلا در ایران ایجاد می شد.

در پاین مراسم از واحدهای تولیدی و صنعتی برتر تقدیر و تشکر  و لوح یادبودی به آنها اهدا شد. که واحدهای خرزریس سوادکوه، فرش و موکت بابل، پوشاک آویشن، ژئوشبکه پارسیان و کیسه کشاورز جویبار بعنوان واحدهای نمونه نساجی و پوشاک استان مازندران انتخاب شدند. 

اشتراک گذاری :

مطالب مرتبط: