اخبار صنعتی

لاریجانی آئین گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن/ تدبیر بانک مرکزی باعث بهبود شرایط ارزی شد

لاریجانی آئین گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن/ تدبیر بانک مرکزی باعث بهبود شرایط ارزی شد

علی لاریجانی روز دوشنبه در آئین گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن اظهار داشت: دشمنان می‌خواستند شرایط داخلی کشور را بهم بزنند، بی ثباتی در ارز وجود داشت؛ برای حل این مسائل و عبور از چالش‌ها ساعت‌ها بحث و بررسی شد، با فکر و تدبیر کار کردیم و امروز وضعیت ارز نابسمانی گذشته را ندارد.

به گزارش اصنم به نقل از نساجی امروز، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تلاش‌های خوبی در حوزه بانک مرکزی شده است، اوضاع به این شکل نبود و شرایط نیز ابتدا به ساکن و یک مرتبه تغییر نکرد؛ فکر و تدبیر و تصمیم گیری ها باعث بهبود شرایط شده است.

وی تصریح کرد: بانک مرکزی با کمک کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهش های مجلس برنامه تدوین کرد که پس از بحث و تصویب در شورای هماهنگی سران قوا تصمیم گیری کردیم و اکنونی به نتیجه های خوبی هم رسیدیم.


لاریجانی افزود: مسائل اصلاح ساختاری در کشور مقداری پیچیدگی دارد، در حال حاضر سازمان برنامه و بودجه گزارشی از اصلاح ساختار بودجه تهیه کرده که در دستور کار شورای هماهنگی سران قوا قرار که در مجلس هم مطرح خواهد شد.


لاریجانی گفت: ما برای صیانت از تولید و زنده نگه داشتن ظرفیت تولید کشور در شرایط فعلی، احتیاج داریم که ساز و کارهای متناسب برای تولید در نظر بگیریم که خیلی از آنها هم قانون نیست بلکه تدبیر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: به عنوان مثال، در اخذ مالیات بر ارزش افزوده، به چه دلیل پرونده ۱۰ سال گذشته را بررسی می‌کنید؟ آیا هم اکنون وقت این کارها است؟ می‌توان همه این پرونده‌ها را نگه داشت چرا که این آزار به بخش تولید است.


لاریجانی اظهار داشت: من شنیدم که آقای «جهانگیری» هم بخشنامه کرده است که فقط پرونده‌های یک سال گذشته بررسی شود. پس چرا این کار را انجام می‌شود؟ باید قبول کنیم که اگر تولید، محور توسعه بوده و پیشران توسعه کشور نیز صنعت کشور است، بنابر این همه بخش‌ها بایستی به کمک آن بیایند.


وی ادامه داد: ممکن است در پاسخ صحبت‌های من بگویید که وقتی شما مشکل ارز دارید و نفت کشور این تلون پیدا کرده است، پس باید اقتصادمان متکی به مالیات شود، بنابراین چاره‌ای نداریم.


رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اینکه می گویم همه باید پشتیبان این پیشران توسعه کشور یعنی صنعت باشند به این معنی است که به هر چقدر که وزیر صنعت به دنبال این موضوع است، وزیر اقتصاد و بانک مرکزی هم باید این موضوع را دنبال کنند چرا که این پیشران اقتصاد کشور است.


لاریجانی بیان کرد: باید همه این موارد را در یک ظرف ببینیم، مالیات بگیریم اما به اندازه وسع آنها مالیات گرفته شود. اینکه می گویم برای امروز باید شرایط خاص در نظر گرفته شود به این دلیل است. زیرا که این موضوع به قانون نیاز ندارد بلکه تدبیر نیاز است و امروز ما باید تدبیر کنیم.


وی عنوان کرد: همین مساله در مورد بحث تأمین اجتماعی نیز است.

وی با اشاره به وجود شرایط سخت در بخش تولید کشور و با تاکید بر اینکه همه باید پشتیبان صنعتگران باشند، افزود: پیش از این نیز ایرانیان بارها شرایط سخت و حتی وحشیانه را سپری کرده‌اند، اما همواره همبستگی خود را حفظ کرده‌اند.


وی با اشاره به تعجب یکی از سران کشورهای متخاصم ایران از حفظ همبستگی ملی ایرانیان تحت فشارهای شدید اقتصادی و سیاسی گفت: بلوچ، ترکمن، کرد و سایر قومیت‌ها همه با هم هستند که نشان دهنده تمدن ایران و ریشه دار بودن این تمدن است. ایرانی‌ها سختی‌های زیاد کشیده‌اند اما غیرت ایرانی خود را حفظ کرده‌اند.


رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت رونق تولید ملی گفت: امروز شرایط کشور سخت است، اما ما باید همبسته بوده و با هم باشیم، باید بر روی فکر صحیح مقاومت ایستادگی کنیم و امروز رونق تولید ملی مهمترین جلوه این مقاومت است.


لاریجانی با اشاره به لزوم کنار گذاشتن اختلاف‌ها در داخل کشور گفت: بعضاً دیده می‌شود برخی رسانه‌ها موارد جزئی را مطرح کرده و مشاجرات بلا وجه را بزرگ می‌کنند که این نشان دهنده نفهمی است. همانگونه که رهبری فرموده‌اند باید مسائل اصلی را چسبید و فرعیات را کنار گذاشت. وجود اختلاف نظرها طبیعی است، اما امروز روزی نیست که مسائل فرعی را بزرگ کنیم.

اشتراک گذاری :

مطالب مرتبط: