اخبار صنعتی

کارخانه نساجی قائمشهر پس از واگذاری به شهرداری در تولید،هزینه و مسائل سیاسی قفل شد

کارخانه نساجی قائمشهر پس از واگذاری به شهرداری در تولید،هزینه و مسائل سیاسی قفل شد

به گزارش اصنم و به نقل از مازندپلاس؛ دکتر پیمان ولیپور رئیس انجمن نساجی پوشاک و چرم استان مازندران در گفتگو با خبرنگار مازندپلاس با اشاره به تاریخچه شکل گیری صنعت نساجی در ایران و پایه گذاری کارخانجات نساجی در آغازین سال های سده جدید در قائمشهر ،بهشهر و اصفهان با توجه به نیاز آن سالهای کشور در خصوص تامین البسه نظامی بیان داشت:نسل اول دستگاه های نساجی قائمشهر کارگر زیادی طلب می کرد و به همین دلیل این کارخانه مهاجرین زیادی به سوی علی آباد آن زمان گسیل کرده و پایه گذار قائمشهر مدرن لقب گرفت.
رئیس انجمن نساجی پوشاک و چرم استان مازندران با اعلام اینکه یک بار در دهه ۳۰ دستگاه های کارخانه نساجی عوض شد از تاسیس کارخانه نساجی مازندران توسط ایتالیایی ها در عوض پرداخت پول نفت به دلیل تحریم های آن زمان ابراز داشت:پس از احداث کارخانه جدید که کارگران بیشتری می طلبید سبب ساز تغییر فرهنگ شهرنشینی و علم آموزی فرزندان این کارگران که حتی تغییر رفتارها را می شود در نام گذاری فرزندانشان مشاهده کرد نسلی جدید و تحصیل کرده به شهرستان قائمشهر اضافه نمودند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه نساجی قائمشهر جز در معدود موارد از بدو تاسیس هیچ گاه به آن معنی سودآور نبوده است تصریح کرد:به طور کلی نساجی ایران در شرایط تحریم بیشترین سود را دارد و این را می شود در تاریخ این صنعت مشاهده کرد به طوری که نساجی مازندران در بحبوحه کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ و تحریم های آن دهه و نیز جنگ تحمیلی یکی از سال های خوب خود را می گذراند که حتی در جنگ نساجی مازندران به عنوان بزرگترین تولید کننده در خاورمیانه مطرح گشت.

ولیپور خط تولید نساجی قائمشهر را کلفت بافی و کلفت ریسی نخ عنوان کرد و با اشاره به ضخیم بودن عمده محصولات این کارخانه گفت:محصولات این کارخانه که اغلب با نمره خط ۲۰ و یا ۳۰ بوده و محصولاتی مانند پتو ،چلوار،تنذیب و .. می باشد و برد تجاری خاصی ندارند.

وی با اشاره به نبود خط تکمیل و رنگرزی مناسب در کارخانه نساجی قائمشهر نسبت به نساجی مازندران گفت:این موضوع باعث شد در طول تاریخ صنعت این کارخانجات مشتری تجاری نساجی قائمشهر در سطح پایین تری از نساجی مازندران باشد.

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت با ابراز تاسف از عدم نوسازی خط چاپ ،نوسازی و تکمیل و .. نساجی قائمشهر در نوسازی این کارخانه از محل فاینانس در سال ۷۵ گفت:بخش تکمیلی بیشترین سودآوری را داشته و در نبود این بخش عملا نساجی قائمشهر به یک خام فروش بدل شده است.

ولیپور با اشاره به تزریق منابع مالی به بدنه این کارخانه توسط سازمان صنایع ملی ایران و سازمان گسترش و نوسازی طی سال ها تا جایی که تا سال ۹۲ تقریبا همه پرسنل رسمی آن جز عده ای محدود بازنشسته شده بودند افزود:در حین این فرایند عده ای به این کارخانه به صورت قراردادی افزوده و عده ای کاسته شدند و تعداد آن ها به ۱۵۰ نفر رسید که مهمترین مشکل این کارخانه کارگرانی اند که چشمشان به اندک حقوق پایان ماه است.
وی با اشاره به تولیدات نامناسب نخ و پارچه در این کارخانه بیان داشت:تولیدات کارخانه نساجی قائمشهر در شرایط کنونی به هیچ وجه نقشی در تولید ناخالص ملی نداشته و اغلب تولیدشان سبب بدنامی کالای ایرانی می شود.

ولیپور با اشاره به قفل شدن کارخانه نساجی قائمشهر در تولید،هزینه کرد و مسائل سیاسی پس از واگذاری به شهرداری گفت:بنده به عنوان کسی که در این حوزه سال ها کار کردم نگران و ناراحت می شوم از اینکه کسی را در خصوص مشکلات نساجی مقصر جلوه دهند.

وی افزود:با توجه به عدم کارایی شهرداری قائمشهر به عنوان صاحب این کارخانه در تولید و هزینه کرد باید خلع ید گردیده یا برای ۵ سال کارخانه را به صندوق حمایت صنایع وابسته به وزارت صنعت،معدن و تجارت بسپاریم تا با باروری کارخانه به فروش برسد و مسئولین باید به این فکر باشند که همانند هپکو اراک به دولت واگذار گردیده و یا به سرمایه گذاری که اهلیت دارند واگذار شود.

رئیس انجمن نساجی پوشاک و چرم استان مازندران با تاکید بر اینکه تجربه نشان داده است کارخانجات دولتی و شرکت های وابسته به آن در صنعت نساجی اقبالی برای به سوددهی رسیدن نداشته اند خاطرنشان کرد:۱۱۰ کارخانه فعال در حوزه نساجی و پوشاک داریم که اغلب آن ها خصوصی اند و توانسته اند در بدترین شرایط ممکن به حیات خود ادامه دهند

اشتراک گذاری :

مطالب مرتبط: