اخبار مد و پوشاک

اختتامیه نخستین جشنواره مد و لباس ایرانی اسلامی فجر مازندران

اختتامیه نخستین جشنواره مد و لباس ایرانی اسلامی فجر مازندران

به گزارش اصنم ، نخستین جشنواره فجر استانی مد و لباس در مازندران از ۲۰-۱۷اسفند ماه به میزبانی شهر ساری در مجتمع سلمان هراتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با حضور فعالان و طراحان و تولیدکنندگان حوزه مد و لباس کشوری برگزار گردید.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: برگزاری چنین جشنواره‌ای نشان می‌دهد که ظرفیت تولید محصولاتی که مورد پسند ذائقه مردم باشد و توان تولید انبوه نیز داشته باشند، وجود دارد. امید است بابرپایی جشنواره های استانی مد و لباس فجر، شاهد شکوفایی هر چه بیشتر این هنر صنعت در مازندران باشیم .

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران نیز در اختتامیه این جشنواره با بیان اینکه جشنواره‌ها محل ارائه ایده‌ها و تولیدات تازه است، اظهار کرد: برگزاری این جشنواره‌ها محل انتخاب کارهای خوب از طرف بازدیدکنندگان و همچنین ایجاد فضا برای ایده‌پردازان است. اینکه بتوانیم کمک کنیم تا رخدادهای خوب فرهنگی و اجتماعی در شاخه‌های مختلف اتفاق بیفتد جای تقدیر دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران با اشاره به اینکه جشنواره مد و لباس در کشور و جامعه ما خالی بود، خاطرنشان کرد: زمانی نگاهمان به این موضوع مثبت نبود، تفسیر و برداشت خاصی از چیزی به نام مد برایمان معنا نداشت و مخالفت می‌کردیم، مد از جمله مؤلفه‌های اجتماعی است که گریزی از آن نیست. مد و مدگرایی در تک تک آدم‌ها وجود دارد و از دیدن یک پوشش خوب لذت می‌بریم، چند سالی است که مد و لباس در محافل تصمیم‌سازی کشور در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: ما از جمله مردمانی هستیم که در مجالس رسمی که شرکت می‌کنیم لباس رسمی خودمان را نداریم و شاید عمدتا پوششمان وارداتی باشد، کشورها در محافل رسمی اصرار دارند تا لباس رسمی خود را بپوشند ولی ما معمولا اینطور نیستیم. تقریبا جز کشورهای نادری هستیم که لباس رسمی تعریف نکرده‌ایم.

جاودانی با اشاره به اینکه طراحان ایده‌های خلاقانه و جدید را بروز دهند و مبتنی بر آموزه‌هایمان تولید کنند، خاطرنشان کرد: یکی از خوبی‌های جشنواره‌های مد و لباس این است که فضا را برای اینکه علمی وارد این عرصه شویم، فراهم می‌کنیم. دنیای امروز دنیای تنوع و تکثر است نمی‌توان کثرت در نگاه و تفکر را از یک جامعه بگیریم، نگاه علمی داشته باشیم و مد را هم علمی تعریف کنیم که گام به جلو بر داشته باشیم.

جاودانی با اشاره به سوق دادن خانواده‌ها به سمت سبک زندگی ایرانی و اسلامی افزود: از اکنون برای سال آینده برنامه‌ریزی کنیم و بزرگ‌ترین جشنواره مد و لباس را برگزار و همچنین انجمن مد و لباس را در استان راه‌اندازی کنیم.

آقای دکتر محمدی دبیر اجرایی جشنواره بیان کردند: نخستین جشنواره مد و لباس فجر در استان مازندران و شصت و پنجمین نمایشگاه استانی است که برگزار شده است.مرحله انتخاب طرح‌ های رسیده به دبیرخانه نخستین جشنواره مد و لباس ایرانی اسلامی فجر مازندران توسط داوران بررسی شد که با حضور مبتکران و طراحان ایده پرداز و دوخت لباس با نمایش 60 اثر از هنرمندان این عرصه در سالن سلمان هراتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در ساری گشایش یافت.

وی افزود: در این جشنواره که به عنوان نخسین گام در زمینه طراحی مد و لباس ایرانی اسلامی محسوب می‌ شود طراحان خلاق و خوش ذوق استان از دانشگاه فرهنگ و هنر ساری، دانشکده توحید آمل، دانشکده الزهرا بابل، دانشگاه کمال الملک نوشهر، موسسات برتر استان در زمینه مد و لباس، سازمان میراث فرهنگی استان، آموزش وپرورش استان، سازمان فنی و حرفه‌ای استان و انجمن‌های هنری شرکت کردند و با ارائه آثار خود بر غنای هنری این جشنواره افزودند.

وی ادمه داد: تعداد غرفه‌های نمایشگاه 20 غرفه است و طراحان شامل طراحان آزاد و مرکز دانشگاهی بودند، از مراکز دانشگاهی در سطح استان و همچنین از بخش صنعت، برندهای مختلف مازندران حضور پیدا کرده‌اند.

همچنین وی ادامه داد: طراحان مختلف که به صورت آزاد فعال هستند و بستر برای دیده شدنشان فراهم نشده است، جشنواره‌ها می‌تواند این امر را مهیا کند همچنین مردم نگاهشان به مد و طراحی پوشاک ارتقا پیدا کند.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره مد و لباس اسلامی ایرانی در دو بخش طراحی و دوخت گفت: در پایان و در بخش طراحی و دربخش دوخت شامل مانتو مجلسی و مانتو اجتماع بود شایسته تقدیر شدند. همینطور در پایان این جشنواره از غرفه‌ برتر و پیشکسوتان نساجی و پوشاک تقدیر گردید.

رئیس انجمن نساجی، پوشاک وچرم مازندران فرمودند: جشنواره مد و لباس برای نخستین‌بار در مرکز استان مازندران که از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار شد. این نمایشگاه با هدف ایجاد انگیزه در طراحی لباس و پوشاک به سبک ایرانی اسلامی و تشویق مردم به این جهت تا بیستم اسفند ماه با حضور طراحان و خیاط هایی از دانشگاه ها، موسسات برتر استان در زمینه مد و لباس، سازمان میراث فرهنگی ، آموزش وپرورش و سازمان فنی و حرفه ای مازندران و انجمن های صنعتی و هنری  برپاست.

دکتر ولی ور فرمودند: مازندران  در جریان مد و لباس از طراحی و تولید گرفته تا عرضه و مشتری برای خرید و مصرف جایگاهی ویژه و شرایط خاصی در کشور دارد که نمی توان آن را نادیده گرفت. که بزرگترین طراحان مد و لباس در بخش لباس های سنتی، کلاسیک و نوآورانه را دارد و همچنین تولیدکنندگان و عرضه کنندگان لباس در این استان بازار بسیار مطلوبی را در اختیار دارند.

وی ادامه داد: طراحی لباس باید طوری باشد که از لحاظ فرهنگی و اجتماعی  بر طریقه پوشش افراد جامعه تاثیرگذار باشد. زیبایی‌هایی که در طراحی لباس‌ها بوجود  می‌آید حتی برای کسانی که به حجاب اهمیت نمی‌دهند هم زیبایی خاصی داشته و تاثیر خود را گذاشته و آنها را ترغیب به خرید و پوشش این نوع لباس می‌کند.

دکتر ولی پور بیان فرمودند: انتظار می‌رود که با ظهور ناهنجاری‌های بوجود آمده در بحث حجاب در سطح جامعه‌مان، مسؤولان و مدیران عرصه فرهنگی بیش از پیش توجه ویژه‌ای در این‌باره انجام دهند و در بخش فرهنگی از اعتبار بیشتری با توجه به اهمیت موضوع در ارتباط با چنین جشنواره‌هایی اقدام کنند.

اشتراک گذاری :

مطالب مرتبط: